Wyprawa do 1 klasy to bardzo ważny moment w życiu każdego dziecka. Wśród wielu elementów pojawia się istotna kwestia wyboru plecaka dla naszej pociechy. My jako rodzice powinniśmy skorzystać ze świetnej okazji i pomóc dziecku przy wyborze, tym bardziej że jeszcze wtedy możemy to zrobić....
Na początek rzecz wydaje się oczywista - lepszy będzie
plecak czy
tornister?
Najlepszym rozwiązaniem dla dziecka rozpoczynającego swoją przygodę ze szkołą jest wg nas
tornister.
Budowa Tornistra najbardziej sprzyja zdrowemu rozwojowi naszych dzieci.
Tornister pierwszoklasisty powinien mieć
usztywnione i odpowiednio wyprofilowane plecy. Wyselekcjonowane dla Państwa plecaki w Plecakolandii taką cechę posiadają.
Dlaczego to takie ważne?
Źle dobrany plecak lub tornister sprzyja kształtowaniu nieprawidłowej sylwetki u dziecka. Skrzywienie i inne wady kręgosłupa pojawiają się właśnie wtedy kiedy dziecko intensywnie rośnie i rozwija się.
Jeśli chodzi o dopasowanie tornistra to jego górna krawędź musi znajdować się na wysokości szyi. Dolna krawędź plecaka powinna sięgać kości miedniczej. Dodatkowo szerokość tornistra nie powinna przekraczać szerokości ramion naszej pociechy.
Zwracajmy przy tym uwagę aby dziecko nie nosiło tornistra tylko na 1 ramieniu.
Znamy nasze dzieci i wiemy jak bardzo potrafią wymóc na nas zakup przedmiotu z ulubioną postacią z bajki. Oczywiście dla nas rodziców ważne są inne czynniki.
Następną cechą wyróżniającą dobry tornister jest jego
waga Wg lekarzy waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15% wagi dziecka. Zbyt ciężki tornister może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa. Zatem waga zapakowanego plecaka razem nie powinna przekraczać 3-3,5 kg.
Oczywiście sami możemy zmniejszyć wagę plecaka poprzez zakup lekkiego piórnika, zeszytów w miękkiej okładce itp. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na wagę samego tornistra. Wiele tornistrów dostępnych w Plecakolandii waży poniżej
0,5 kg
To naprawdę świetny wynik.
Ważne jest równiez też to, aby plecak posiadał
kilka przegródek. Jest to istotne nie tylko z powodu utrzymywania porządku w samym tornistrze. W plecaku który posiada 3 -4 przegrody łatwiej prawidłowo rozłożyć ciężar. Wcale nie chodzi tu o rozpowszechnioną opinię, że im ciężar większy tym powinien znajdować się niżej. Przede wszystkim ciężar powinien być rozłożony równomiernie, jak najbliżej pleców i ich środka.
W utrzymywaniu prawidłowej postawy przydadzą się również regulowane szerokie paski naramienne oraz dodatkowe
pasy piersiowy oraz biodrowy. Znacznie poprawiają utrzymywanie poprawnej pozycji plecaka względem pleców.
Ostatnio dotarła do Polski moda na
plecaki na kółkach. Jest to odpowiedź producentów na problem zbyt dużej wagi plecaków i tornistrów. Wydaję się to najlepszym rozwiązaniem, ponieważ dziecko zamiast nosić plecak po prostu go ciągnie trzymając za wysuwaną rączkę.
Okazuję się jednak, że takie rozwiązanie nie zawsze jest najlepsze. Plecaki na kółkach siłą rzeczy będą cięższe od tradycyjnych (rączka i kółka dodają tę wagę). Innym problemem jest obecność schodów w polskich szkołach. Taki plecak po prostu po nich nie pojedzie.
Inną kwestią jest wytrzymałość plecaka/tornistra. Tańsze produkty znoszą szkolne przygody znacznie gorzej niż ich droższe odpowiedniki.
Rwą się szelki, niszczą suwaki, puszczają szwy. Może warto więc zainwestować w jakość i nie martwić się, że nasza pociecha wróci ze szkoły bez plecaka.
Tornister może być również wyposażony w dodatki, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo ucznia w drodze do szkoły. Obowiązkowym wyposażeniem niemal każdego plecaka są
elementy odblaskowe. Dzięki nim dzieci będą lepiej widoczne w ruchu ulicznym, szczególnie po zmroku.